Červená kniha ohrožených slov

21. června 2010 v 10:03 | Lucilla
Unikátní projekt Zavádějící společnosti

Text je trochu sušší, doporučuje se zapít sklenicí vody (či jiné tekutiny).


Ač by se mohlo zdát, že činnost Zavádějící společnosti nadobro ustala, není tomu tak. Je pravda, že na veřejnost se žádné zprávy o aktivitě spolku nedostaly, a není tedy divu, že se mezi našimi příznivci počaly šířit zvěsti o rozpuštění Společnosti. Přiznáváme, že k tomu tehdá nebylo daleko. Předmětem zájmu jednoho z kolegů se stal vynález univerzálního rozpouštědla, což mělo neblahý vliv na téměř dvě třetiny našeho archívu. Několik dalších měsíců jsme trávili likvidací následků. Některá z děl dosud neztratila na rozpustilosti.  Silný zážitek vyřadil z provozu většinu pracovníků, zbytek, taktéž otřesen, byl nucen zabývat se tříděním a klasifikací vlastních i nevlastních myšlenek (ve vlastním i nevlastním zájmu). Jistě chápete, jak nežádoucí by bylo šířit poplašné zprávy mezi širokou veřejnost. (Uvědomujeme si, že lidská společnost by zasloužila, aby s ní zase jednou někdo pořádně zatřásl, ale soudíme, že tato akce naší Společnosti nepřísluší.) To jsem se ale poněkud zatoulala, jak je mým dobrým/nedobrým zvykem (posuďte sami). Původně jsem vám chtěla představit jedinečný projekt Zavádějící společnosti.
Jakožto odbornice na slova vzatá jsem byla ustanovena neodpovědným patronem tohoto projektu. Nutno říci, že jsem se svého úkolu zhostila nedobrovolně, a proto dále čtěte pouze s přihlédnutím k tomuto faktu.
Mnoho lidí se domnívá, že čeština, náš drahý rodný jazyk, upadá. Někteří hořekují, že čeština ostatním jazykům nesahá ani po kotníky, jiní se staví na hlavy, jen aby úroveň jazyka alespoň trochu povznesli. Není to ovšem úpadek, jenž je zodpovědný za stav jazyka, nýbrž přirozený vývoj. Zaostalců sice také není málo*), nicméně převaha těch, co jdou s dobou, a v závěsu také těch, kteří jdou za dobou, je znatelná. Má pozice mne staví před nelehký úkol, a to ukázat, že existují také jiné směry. Pro usnadnění orientace jsem vydala řádku směrnic**), kterých je možné se přidržovat namísto doby či podoby. Toto vydání bude mít nepochybně blahý vliv také na rozvinutí rytmické složky. Doteď převládající rytmy omezené pouze dvěma již ohranými schématy (s dobou a po době) budou obohaceny nepřeberným množstvím rozmanitých rytmů, což do jazyka bez pochyby vnese notnou dávku neotřelosti.
Na závěr bych ráda připomněla, jak to vše začalo. Není tomu dávno, co jsem do jakési věty, na jejíž obsah si nevzpomínám, začlenila slovo bezelstně. Reakce posluchače mne tehdy velmi zaskočila. Z jeho tváře jsem vyčetla, že dané slovo již celé věky neslyšel, a jeho následná promluva mi to potvrdila. "***)Takové slovo snad můžeš použít jen ty," řekl. Toto iniciativní bezelstně budiž tedy maskotem našeho projektu a zároveň prvním zapsaným do červené knihy. Jen mám trochu obavy, aby se z toho časem nestala celá červená knihovna.

Vrchní projektantka Lucilla
odbornice na slova vzatá 

*) Toto tvrzení podkládám rozsáhlou studií vypracovanou na základě sčítání lidu víceméně zaostalého z roku 2002.

 **) Jelikož si tento text dává za cíl veřejnost pouze stručně seznámit s projektem, jsou směrnice k nahlédnutí na jiném místě.

***) Moc si nevyskakujte! Změním font:P
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.